Procedury ratownictwa drogowego – lawety i holowniki

Na czym polega ratownictwo drogowe?

Pomoc drogowa Szczecin wielokrotnie jest wzywana do trudnych oraz niebezpiecznych sytuacji drogowych. Wynika to głównie z bardzo dużego doświadczenia, zdobytego przez długi czas prowadzenia działalności, jak również dysponowania nowoczesnym sprzętem do ratownictwa drogowego. Na czym w zasadzie polega ratownictwo drogowe i czy jest tym samym co normalne autoholowanie przy użyciu lawety? Zdecydowanie nie.

Ratownictwo drogowe dla trudnych przypadków

Zabranie z drogi unieruchomionego wozu, gdzie układ kierowniczy jest działający, nie przysparza często większych trudności . Głównie jeśli jest to wóz osobowy lub samochód dostawczy. Lawety Szczecin zaopatrzone są we wciągarki, które bez trudu sobie radzą z załadunkiem zepsutego wozu na platformę. W jaki sposób zatem działa pomoc drogowa, kiedy wadliwy pojazd nie może niezależnie być przeniesiony na lawetę lub co gorsza, brał udział w dachowaniu lub wjechał do głębokiego rowu? Wówczas wyciągnięcie go wymaga posiadania istotnie fachowego sprzętu, niż konwencjonalna laweta czy holownik. Tylko nieliczne i najlepiej wyposażona pomoc drogowa Szczecin, może dostarczać usługę ratownictwa drogowego.

Laweta HDS

Jednym z istotniejszych sprzętów na wyposażeniu pomocy drogowej jest laweta z dźwigiem HDS. HDS to skrót od hydrauliczny dźwig samochodowy. Ta maszyna ma zwykle udźwig do kilku ton, dzięki czemu spokojnie radzi sobie z podnoszeniem większości samochodów osobowych . Uczestnictwo pomocy drogowej z takim wyposażeniem jest niebywale ważne , aby nie zwiększać uszkodzeń, które już zostały wyrządzone na samochodzie. Tak mogłoby się stać , jeślibyśmy chcieli użyć tradycyjnych metod do wyciągnięcia wozu z rowu lub obrócenia go na koła. Uszkodzenia zawieszenia, wgniecenia karoserii, pęknięte szyby czy wyciek płynów eksploatacyjnych – to najczęściej występujące uszczerbki, powstające z mało uważnego przebiegu akcji ratowniczej samochodu. Lawety z HDS ułatwiają ich uniknąć, znacznie przyspieszając wykonanie całej operacji i powiększając jej bezpieczeństwo.

Holownik z rotatorem

Coraz to pomoc drogowa wzywana jest do kolizji z partycypacją aut ciężarowych. Aby należycie obsłużyć takie zlecenie, niezbędne jest dysponowanie odpowiednimi narzędziami pracy. Tym razem chodzi o duże i ciężkie holowniki. Ich sekretną bronią jest nie tylko wielka moc i moment obrotowy, ale też tak zwany rotator. To specjalny wysięgnik umieszczony na pojeździe, z możliwością w zakresie 180 lub 270 stopni. Wysuwane ramię, zakończone wciągarką o wielkiej sile udźwigu, daje możliwość prowadzenia akcji ratowniczych w złych warunkach – głównie tam, gdzie bardzo mała ilość przestrzeni na jezdni, nie umożliwia na sprawne i bezpieczne sterowanie holownikiem. Olbrzymie ceny za tego typu pojazdy ratownicze, osiągające nawet do 1 miliona złotych, sprawiają że tylko mała liczba przedsiębiorstw jest w stanie skutecznie świadczyć usługi ratownictwa drogowego również dla samochodów ciężarowych. Przed włączeniem się do akcji ratunkowej dla samochodu ciężarowego, przewożącego towar, konieczne jest jego wcześniejszy rozładunek i przeniesienie ładunku do innego, podstawionego na miejsce pojazdu. Tym zadaniem również często zajmuje się pomoc drogowa, korzystając z posiadanych przez siebie zasoby ludzkie i sprzęt – wózki widłowe, ciężarówki czy dźwigi HDS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *