Ekstremalna przygoda – sprzęt do kitesurfingu

Kite Surfing — sport wodny, jedna z odmian surfingu, odwołujący się do do wind-surfingu, mimo podobieńtw technicznych wyróżnia się znacząco w technice oraz prowadzeniu deski. W kite surfingu deskę prowadzi się tak jak podczas surfowania na fali, na krawędzi agresywne ostrząc pod wiatr, w windsurfingu natomiast deska pływa płasko po tafli wody.

Kitesurfing uprawiany jest zarówno na rzekach oraz na morzu. W okolicy kitesurferów najczęściej można zauważyć w województwie zachodnio pomorskim w okolich Dziwnówka, Wolina i Szczecina oraz w okolicy zatoce Gdańskiej w okolicy Helu, Władysławowa czy Gdyni.

Kitesurfing sprzęt

Bar do kitesurfingu, najczęściej wyprodukowany ze stopów lekkich metali lub włókien węglowych przymocowane są do niego 4′ lub 5′ lineczek długości rzędu kilkunastu metrów, linki de powera, służącej do regulacji mocy kite następnie Chicken Loopa, jest topętla mocująca bar do trapezu.

DESKI DO KITESURFINGU

Deski kite wytwarzane z aspiracją do kitesurfingu mają długość od 1 do 3 metrów. RODZAJE DESEK DO KOTEBOARDINGU – Twin-Tip – deski pozwalające na halsowanie w obu kierunkach, gdzie początek i koniec deski wyglądają zazwyczaj identycznie Deski WAVE – deski kształtem przypominające deski surfingowe, rozbudowane o STRAPY – paseczki zapewniające przyczepność deski z nogami ridera. Wykorzystywane do pływania po falach, rejsów i prób prędkości. Deski do kitesurfingu utrzymują się samoistnie na tafli wody, ale podtapiają się pod ciężkością kitesurfera. Podczas żeglowania utrzymują się na wodzie przy mocy ciągnącego latawca. Odpowiedni styl deski, szerokość i typ wybiera się do wagi, stylu i budżetu kitesurfera.

Kite, służący za źródło energii ciągnącej, zazwyczaj ma wielkość od 4m do 20m -(rozmiar podawany jest zwykle na boku krawędzi kajta podany w m2). Im większy latawiec do kitesurfingu, tym większa jego moc. Zawodowi riderzy posiadają trzy latawce w różnych wielkościach i używają ich w zmiennych warunkach wiatrowych. Większy latawiec kite zazwyczaj używają kite surferzy ciężsi oraz ci gdy wiatr jest słaby, latawic mniejszy – riderzy lżejsi, oraz gdy wiatry jest bardzo silne. Takie wybranie latawca pomaga zachować prawidłowe bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *