Czy warto kupować buty z Goretex?

Wśród obuwia sportowego pojawiają się co sezon nowe trendy. Zazwyczaj dotyczący one fasonów i kolorów. Bywa też, że dotyczą one materiałów wykorzystanych do produkcji butów. Dobrym przykładem są np. buty Crocs’a. Niby to tylko gumowe kalosze, ale to właśnie ten konkretny materiał sprawia, że są one wyjątkowe i wyróżniają się spośród innych butów. Czasem przenosi się do butów materiały dotychczas niestosowane. Tak jest właśnie z Goretexem.

Co to jest Goretex?

Goretex, a w zasadzie Gore-Tex to tak naprawdę znak firmowy, który oznacza specyficzny rodzaj technologii zastosowany przy produkcji produktów odzieżowych. Przyjęto, że połączenie włókien teflonowych, nici i membran będzie nazywane goretexem (tak samo jak w Polsce na każde obuwie sportowe mówi się adidasy). Wiemy już, co składa się na tą technologię. Pora teraz przybliżyć jej działanie. Otóż goretex ma służyć nam w trudnych warunkach pogodowych, takich jak silny wiatr i duże opady. Przede wszystkim unikalne połączenie włókien teflonu, nici i specjalnych membran pozwala chronić nasze ciało przed wodą nie dopuszczajac do dostania się opadów pod wnętrze kurtki. Materiał ten jest wodoodporny i dlatego mamy chętnie kupują kurtki dla dzieci, które mają tą technologię. Dodatkowo materiał ten przepuszcza powietrze zapewniając jego właściwą cyrkulację. Jeszcze Wam mało? To na koniec dodamy, że pomaga odprowadzić nadmiar potu, dzięki czemu nie przegrzewamy się.

Działanie goretexu

Wiemy, że to wszystko brzmi skomplikowanie, dlatego przybliżymy Wam dokładne działanie tej technologii. W tkaninę zostaje wprasowana półprzepuszczalna membrana, którą tworzy się z teflonu (w procesie produkcji rozciąga się folię teflonową, dzięki czemu wypełnia ona całą tkaninę). Ten zaś ma porowatą powierzchnię, na którą składają się mikrootwory. Są one większe niż pojedyczne cząsteczki wody składające się na pot, ale mniejsze niż cząsteczki wody pochodzące z opadów atmosferycznych. Po obu stronach membrany powstaje różnica stężeń pary wodnej, czego efektem jest ciśnienie osmotyczne czyli ciśnienie powstrzymujące przepuszczanie wody. To dzięki odpowiedniemu połączeniu materiałów oraz znajomości praw fizyki możliwe jest jednoczesne odprowadzenie wody oraz powstrzymanie jej przed dostaniem się do środka.

W jakich butach znajdziemy Goretex?

Goretex służy przede wszystkim do produkcji kurtek przeciwdeszczowych, tak więc logika podpowiada, że materiał ten znajdziemy w butach, które również ochronią nas przed deszczem. Jednak nie są nimi kalosze. Goretex jest miękkim materiałem, dlatego znajdziemy go w większości butów zimowych, a także w butach sportowych na każdą porę roku. Jak już wiecie jego zadanie nie ogranicza się wyłącznie do nieprzepuszczania wody, lecz także zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. To dzięki temu nasze stopy nie pocą się, a w butach nie rozwijają się choroby grzybicze. Buty z tym rodzajem materiału znajdziemy na działach sklepów sportowych poświęconych żeglarstwu, wspinaczce górskiej czy kolarstwu górskiemu. Ale tak jak mówiliśmy, coraz częściej stosuje się też w tradycyjnym obuwiu sportowym, a najczęściej w butach przeznaczonych do biegania.

Czy warto kupić buty z Goretexem?

Na sam koniec pozostaje nam odpowiedzieć na jeszcze jedno, ale najważniejsze pytanie: czy warto kupować buty, w których jest Goretex. I naszym zdaniem odpowiedź brzmi: TAK – warto kupować. Goretex jest wytrzymałym materiałem, a do tego skutecznym. Dzięki niemu możemy zapomnieć o problemie przemarzniętych nóg i mokrych skarpetek. Nie straszna jest nam też plucha, deszcz czy śnieg. I chociaż według opinii większości osób buty z Goretex są bardzo drogie, to jednak warto w nie zainwestować. W naszym sklepie internetowym e-sporting.pl możecie znaleźć wiele butów, w których zastosowano ten rodzaj materiału. Są to zarówno buty sportowe, np. Adidas, jak i buty zimowe i buty trekkingowe marki CMP. Nie zwlekajcie z decyzją o zakupie, gdyż trwają właśnie wyprzedaże zimowe, a to oznacza, że najlepsze buty znajdziecie w niższych cenach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *